KLIMATYZACJA

 

Jeżeli dokuczliwy upał daje się coraz mocniej we znaki, a włączony wentylatorek nie poprawia sytuacji, to może nadchodzi właściwy czas, by podjąć decyzję o zakupie i montażu klimatyzacji. Pamiętajmy, że o naszym samopoczuciu decyduje jednocześnie kilka czynników, takich jak temperatura wnętrza, wilgotność, prędkość powietrza, jego zanieczyszczenie oraz ilość świeżego powietrza na danej przestrzeni. W konkretnym, pojedynczym pomieszczeniu klimatyzacja może być realizowana za pomocą urządzeń indywidualnych, które zwykle schładzają pomieszczenie oraz usuwają z niego nadmiar wilgoci. Takie urządzenie doskonale zdaje egzamin w przypadku, gdy chcemy zapewnić sobie świeże, chłodne powietrze. Wśród klimatyzatorów można spotkać urządzenia wentylacyjno-chłodzące, wentylacyjne chłodząco-ogrzewające oraz systemy pełnej klimatyzacji. Na dobrą sprawę konstrukcja dwóch pierwszych typów jest do siebie podobna. Różnica polega jedynie na tym,  że we wnętrzu drugiego z nich jest zamontowana nagrzewnica powietrza, która może również stanowić wyposażenie dodatkowe klimatyzatora. Jeśli chodzi o dostępne typy klimatyzatorów, to możemy spotkać modele zarówno przenośne jak i stacjonarne.

klimatyzacja
klimatyzacja split

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest urządzenie typu split, składające się z jednostki wewnętrznej, instalowanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku, zawierającej sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Jednostki montowane wewnątrz lokalu są wykonywane w rozmaitych wariantach. Spotykamy wersje ścienne, sufitowe, kasetonowe, kanałowe oraz stojące. Do klimatyzowania więcej niż jednego pomieszczenia można wybrać wygodny i praktyczny system multi split, w którym jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych. Klimatyzacja nadaje powietrzu pożądane przez nas parametry. Schłodzone powietrze będzie czyste, jeśli przed wylotem powietrza będzie umieszczony specjalny filtr, który usuwa kurz oraz zanieczyszczenia.

Filtry z czasem zanieczyszczają się, przez co spada wydajność pracy całego klimatyzatora i wzrasta zużycie energii. Klimatyzatory często ulegają oblodzeniu spowodowanemu przez skraplanie się wody. W klimatyzacji mogą też rozwinąć się drobnoustroje, dla których pożywką będą zanieczyszczenia na filtrze. Klimatyzacja powinna być więc czyszczona regularnie, w celu nie tylko utrzymania dobrego stanu całego urządzenia, ale także dla utrzymania zdrowia użytkowników.

serwis

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 mikroklimat.com.pl

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.